Home

Links

Inter County Championship 2007

Southwick & Compton 26-29 May 2007
DIVISION 1          Played Won Games
1 Nottinghamshire 10 9 21
2 Cheshire 10 9 19
3 Surrey 10 7 20
4 Avon 10 7 20
5 Essex 10 5 17
6 Dorset 10 5 15
7 Yorkshire 10 4 12
8 Glamorgan 10 4 11
9 Suffolk (R) 10 2 10
10 Channel Islands (R) 10 2 9
11 Gloucestershire (R) 10 1 10
Division 2
1 Sussex (P) 10 8 19
2 Lancashire (P) 10 7 20
3 Middlesex (P) 10 7 20
4 Warwickshire 10 7 18
5 Bedfordshire 10 6 17
6 Northumberland 10 6 16
7 Hertfordshire 10 5 16
8 Hampshire 10 4 12
9 Wiltshire 10 3 11
10 Kent 10 1 9
11 Devon (WS) 10 1 7
NOTES
(R) Relegated, (P) Promoted (WS) Wooden Spoon
Teams were
(C) denotes Captain
Division 1
Avon
David Goacher(C), Kristian Chambers, Ed Duckworth, Roger Jenkins, Marcus Evans, Roger Tribe
Channel Islands
Richard Griffiths (C), Nigel Betts, Matthew Burrow, Sarah Burrow, Kevin Garrad, Tony Le Moignan
Cheshire
Colin Irwin(C), David Maugham, Ian Lines, Brian Storey, Ken Cooper, Lawrence Whittaker
Dorset
Peter Trimmer(C), David Harrison-Wood, Chris Daniels, Strat Liddiard, William Ormerod, Dave Trimmer
Essex
Michael Heap(C), Robert Fulford, Gerard Healy, Jonathan Hills, Jack Wicks, Guy Willard
Glamorgan
Chris Williams (C), Ian Burridge, John Evans, Garry McElwain, Kevin Ham, David Walters
Gloucester
David Foulser (C), Dave Kibble, Paul Smith, Louise Bradforth, Don Gaunt, Dave Mundy
Nottinghamshire
Richard White(C), Keith Aiton, Dean Bennison, James Death, Gordon Hopewell, Patrick Hort, Gary Bennett
Suffolk
Steve Comish(C), Phil Eardley, Martin Leach, Martin French, Chris Farthing, Sue Edwards
Surrey
Ian Bond, Jamie Burch, Jeff Dawson, Stephen Mulliner, George Noble, Samir Patel, Chris Patmore, Tim Wilkins
Sussex
Roger Wood(C), Bill Arliss, Rutger Beijderwellen, Paul Castell, Alan Cottle, Jack Davies, David Hopkins, Mark Hamilton, Ian Vincent
Yorkshire
John Davis(C), Rod Ashwell, Andy Davies, Edward Dymock, Peter Thompson, Charles Waterfield
Division 2
Bedford
Howard Bottomley(C), Jon Watson, Ben Ashwell, John Wheeler, George Collin, John Bevington, Brian Harral, Tom Anderson
Devon
Cliff Jones(C), Brian Wainman, Syd Jones, Alan Newman, Sue Rogers, Charles Townsend
Hampshire
Brian Fisk(C), James Tuttiet, Graham Gale, Julie Hudson, John McMordie, Michael Town, David G Nicholson
Hertfordshire
Richard Smith (C), David Tutt, Ian Parkinson, Terry Mahoney, Paul Stephenson, George Woolhouse
Kent
Dennis Shaw(C), Peter Nash, David Collins, Robert Alexander, John Hobbs, David Parkins, Rodney Parkins, Ian Price, David Tester
Lancashire
David Openshaw(C), Dave Nick, Bob Burnett, Ailsa Lines, Alan Pidcock, Paul Rigge
Middlesex
Nick Parish(C), Phil Cordingley, Nelson Morrow, Mike Huxley, Nigel Polhill, Mark Fawcett, Dayal Gunasekera, Paul Salisbury
Northumberland
David Magee(C), Robin Brown, Mike Hammelev, Martin Stephenson, Derek Watts, Bruce Rannie, Kath Priestley
Warwickshire
Sam Tudor, Henry Fellows, Brian Kerr, Martin Granger-Brown, Bill Sidebottom, Paul Swaffield, Andrew Gregory
Wiltshire
Richard Dickson (C), Chris Crowcroft, John Grimshaw, Roger Hayes, Jane Hull, Jonathan Lacey, Alex Shipp, Brian Shorney, Richard Stevens