Home

Links

Inter County Championship 2019

Southwick & Compton 25-28 May 2019
DIVISION 1          Played Won Games
1 Nottinghamshire 10 10 26
2 Surrey 10 8 19
3 Oxfordshire 10 6 17
4 Middlesex 10 6 16
5 Cheshire 10 5 14
6 Lancashire 10 6 14
7 Suffolk 10 4 16
8 Hertfordshire 10 4 15
9 Sussex (R) 10 3 9
10 Somerset (R) 10 2 11
11 Dorset (R) 10 2 8
Division 2
1 Glamorgan (P) 10 8 20
2 Gloucestershire (P) 10 7 21
3 Essex (P) 10 7 18
4 Yorkshire 10 7 18
5 Berkshire 10 7 17
6 Shropshire 10 7 16
7 Wiltshire 10 5 15
8 CA Select 10 3 13
9 Hampshire 10 2 11
10 Kent 10 2 10
11 Warwickshire (WS) 10 0 6
NOTES
(R) Relegated, (P) Promoted (WS) Wooden Spoon
Teams
Division 1
Cheshire
Colin Irwin (C), Jenny Clarke, Chris Coull, John Dawson, Nick Harvey, Ian Lines, David Maugham
Dorset 
Jonathan Powe (C), Anthony Dix, David Harrison-Wood, David Kendrick, William Ormerod, Dave Trimmer, Tom Weston, David Williams
Hertfordshire
Simon Hathrell (C), Gary Bennett, Alan Clark, Daniel Gott, Nick Mounfield, Richard M Smith
Lancashire
James Hawkins (C), Chris Clarke, Lee Hartley, Ailsa Lines, Annabel McDiarmid, Paul Rigge
Middlesex
Nick Parish (C), Eugene Chang, Phil Cordingley, Harry Fisher, Gabrielle Higgins, Nelson Morrow, Nigel Polhill, Lionel Tibble
Nottinghamshire 
Richard White (C), Keith Aiton, Paddy Chapman, Miranda Chapman, James Death, James Hopgood, Patrick Hort
Oxfordshire 
Dayal Gunasekera (C), Raouf Allim, Danny Johnston, Martin Lester, Mark van Loon, Chris Roberts, John Wells, Stephen Wright
Somerset 
David Goacher (C), Kristian Chambers, Ed Duckworth, Jim Field, James Galpin, Tim Jolliff, Roger Tribe
Suffolk 
Philip Eardley (C), Mark Avery, Mick Belcham, Chris Farthing, Andrew Gray, Anthony Miller, Simon Mew, Lewis Palmer
Surrey 
Samir Patel (C), Jeff Dawson, Andy Dibben, John-Paul Moberly, Sam Murray, George Noble, Duncan Reeve, Tim Wilkins
Sussex 
Roger Wood (C), Paul Castell, Alan Cottle, Phil Dunk, Mark Fawcett, Daphne Gaitley, Dominic Nunns, Peter Pullin, Ian Vincent
 
Division 2
Berkshire
Joe King (C), Robin Brown, Nick Butler, Alan Edwards, Mark Ormerod, Avril Rangoni-Machiavelli, Paul Wolff
CA Select
Bill Arliss (C), Gavin Carter,  Liz Farrow, Clive Hayton, Jonathan Isaacs, Alison Maugham, Avril Rangoni-Machiavelli, Michael Rivette-Carnac, Roger Staples
Essex
Rich Waterman (C), Andrew Dutton, Michael Heap, Jonathan Hills, David Marcus, Jack Wicks, Craig Winfield
Glamorgan 
Chris Williams (C), John Bowcott, Kevin Ham, Tudor Jenkins, Garry McElwain, Sarah Melvin, David Walters
Gloucestershire
David Foulser (C), Louise Bradforth, Dave Kibble, Dave Mundy, Paul Smith, Mark Suter
Hampshire 
Brian Fisk (C), Sara Anderson, Graham Gale, Ian Harrison, Nigel Hind, David G Nicholson, Mike Town, James Tuttiett
Kent 
Robert Alexander (C), Jolyon Creasey, John Daniels, Jon Diamond, Liz Farrow, Trevor Longman, Philip Mann, Charlie Martin, Tobi Savage
Shropshire
Brian Christmas (C), Simon Cawdell, Robert Dodds, Omied Hallam, Sanaa Hallam, Rob Minshall, Sean Sheridan, Richard Williamson
Warwickshire 
Adrian Morris (C), Cliff Daniel, Martin Granger-Brown, Andrew Gregory, Ken Jones, Ian Slater, Philip Wood
Wiltshire 
Andrew Willis (C), Richard Dickson, John Grimshaw, Roger Hayes, Jonathan Lacey, Jonathan Lamb, Beatrice McGlen
Yorkshire 
John Davis (C), Rod Ashwell, Robert Essler, Callum Johnson, Peter Thompson, David Warhurst, Paul Watson, Robert Wilkinson