Home

Links

European Team Championship 2007

Cheltenham, England 28 June to 1 July 2007
Third match in each is Golf Croquet, first two are Association croquet.
Round 1
Switzerland 2 Norway 1
Norman Eatough beat Roar Michalsen +23
Dave Underhill beat Steinar Olsen +7
Paul Samson lost to Birger Steine 7-0, 5-7, 6-7
Scotland 2 Austria 1
David Magee beat Leopold Walderdorff +1
Bruce Rannie beat Martin Guntner +22
Jamieson Walker lost to Klaus Gollhofer 1-7, 1-7
Italy 3 Sweden 0
Edo Lualdi beat Simon Carlsson +1T
Andrea Pravettoni beat Jorgen Larsson +12T
Gianni Leoncini beat Ulf Soderberg 3-7, 7-5, 7-5
Isle Of Man 3 Finland 0
Kevin Garrad beat Juha Torkkeli +25
Kevin Wells beat Jan-Erik Frigren +25
Jean Wilcock beat Rami Pajula 5-7, 7-6, 7-6
Germany 3 Czech Republic 0
Bruno Hess beat David Hajn +4T (21-17)
Wolfgang Usbeck beat Vaclav Dokocil +12
Thomas Magin beat Jiri Plachy 4-7, 7-3, 7-5
Wales 2 Belgium 1
John Evans beat John Swabey +17
Garry McElwain beat Tony Falcon-Uff +22
Cliff Jones lost to Pierre Beaudry 6-7, 6-7
Round 2
Germany 1 Belgium 2
Bruno Hess beat John Swabey +1T (16-15)
Wolfgang Usbeck lost to Pierre Beaudry -8
Thomas Magin lost to Tony Falcon-Uff 3-7, 3-7
Isle of Man 2 Czech Republic 1
Kevin Garrad beat David Hajn +12
Kevin Wells beat Vaclav Dokocil +11
Jean Wilcock lost to Jiri Plachy 5-7, 2-7
Wales 3 Finland 0
Ian Burridge beat Rami Pajula +26
Garry McElwain beat Juha Torkkeli +23
Kevin Ham beat Jan-Erik Frigren 7-0, 7-2
Scotland 3 Norway 0
Bruce Rannie beat Roar Michalsen +20
James Hopgood beat Steinar Olsen +20
Jamieson Walker beat Birger Steine 7-4, 7-5
Switzerland 3 Sweden 0
Norman Eatough beat Simon Carlsson +8
Dave Underhill beat Joi Elebo +20
Paul Samson beat Ulf Soderberg 7-2, 5-7, 7-5
Italy 2 Austria 1
Edo Lualdi beat Klaus Gollhofer +2
Andrea Pravettoni lost to Leopold Walderdorff -18
Gianni Leoncini beat Martin Guntner 2-1
Round 3
Wales 3 Czech Republic 0
John Evans beat David Hajn +19
Garry McElwain beat Vaclav Doskocil +18
Kevin Ham beat Jiri Plachy 7-2, 7-5
Germany 1 Isle of Man 2
Bruno Hess lost to Kevin Garrad -26
Wolfgang Usbeck lost to Kevin Wells -3
Thomas Magin beat Jean Wilcock 6-7, 7-4, 7-1
Belgium 3 Finland 0
John Swabey beat Jan-Erik Frigren +25
Pierre Beaudry beat Rami Pajula +26
Tony Falcon-Uff beat Juha Torkkeli 6-7, 7-3, 7-5
Scotland 3 Sweden 0
David Magee beat Jorgen Larsson +19
James Hopgood beat Joi Elebo +13
Jamieson Walker beat Ulf Soderberg 7-5, 7-2
Italy 3 Switzerland 0
Edo Lualdi beat Norman Eatough +13
Andrea Pravettoni beat Dave Underhill +20
Gianni Leoncini beat Paul Samson 7-4, 7-3
Austria 3 Norway 0
Klaus Gollhofer beat Steinar Olsen +21
Martin Guntner beat Roar Michalsen +5
Leopold Walderdorff beat Birger Steine 7-2, 7-1
Round 4
Wales 2 Germany 1
Ian Burridge beat Bruno Hess +19
Cliff Jones lost to Wolfgang Usbeck -3
Kevin Ham beat Thomas Magin 7-4, 7-4
Belgium 2 Isle of Man 1
John Swabey lost to Kevin Garrad -1T
Pierre Beaudry beat Kevin Wells +12
Tony Falcon-Uff beat Jean Wilcock 7-4, 7-2
Czech Republic 3 Finland 0
David Hajn beat Juha Torkkeli +26
Vaclav Doskocil beat Jan-Erik Frigren +25
Jiri Plachy beat Rami Pajula 7-4, 7-3
Scotland 2 Italy 1
David Magee beat Edoardo Lualdi +10
Bruce Rannie beat Andrea Pravettoni +22
Jamieson Walker lost to Gianni Leoncini 7-5, 5-7, 6-7
Austria 2 Switzerland 1
Klaus Gollhofer beat Norman Eatough +11
Leopold Walderdorff beat Dave Underhill +18
Martin Guntner lost to Paul Samson 3-7, 4-7
Norway 2 Sweden 1
Steinar Olsen lost to Simon Carlsson -24
Roar Michalsen beat Jorgen Larsson +2T
Birger Steine beat Joi Elebo 2-1
Round 5
Scotland 3 Switzerland 0
Bruce Rannie beat Norman Eatough +13
James Hopgood beat Dave Underhill +2T (21-19)
Jamieson Walker beat Paul Samson 7-6, 7-6
Italy 3 Norway 0
Edoardo Lualdi beat Steinar Olsen +25
Andrea Pravettoni beat Birger Steine +25
Gianni Leoncini beat Roar Michalsen 2-1
Sweden 2 Austria 1
Simon Carlsson beat Klaus Gollhofer +2
Ulf Soderberg lost to Leopold Walderdorff -19
Jorgen Larsson beat Martin Guntner 5-7, 7-5, 7-5
Jersey 3 Czech Republic 0
Tony Le Moignan beat David Hajn +24
Sarah Burrow beat Vaclav Doskocil +26tp
Matt Burrow beat Jiri Plachy 7-4, 7-0
England 3 Germany 0
Stephen Mulliner beat Bruno Hess +26
Robin Brown beat Wolfgang Usbeck +26
Ivor Brand beat Thomas Magin 7-1, 7-3
Ireland 3 Finland 0
Charles von Schmieder beat Juha Torkkeli +26
Gerard Healy beat Jan-Erik Frigren +21
Evan Newell beat Rami Pajula 7-2, 7-1
Round 6
Wales 2 Isle of Man 1
John Evans beat Kevin Garrad +19
Cliff Jones lost to Kevin Wells -1T
David Walters beat Jean Wilcock 7-4, 6-7, 7-3
Germany 3 Finland 0
Bruno Hess beat Juha Torkkeli +18
Wolfgang Usbeck beat Jan-Erik Frigren +25
Thomas Magin beat Rami Pajula 7-1, 7-4
Belgium 2 Czech 1
John Swabey beat David Hajn +14
Pierre Beaudry beat Vaclav Doskocil +13
Tony Falcon-Uff lost to Jiri Plachy 7-3, 3-7, 6-7
Jersey 3 Italy 0
Tony Le Moignan beat Edo Lualdi +1
Sarah Burrow beat Andrea Pravettoni +9
Matt Burrow beat Gianni Leoncini 7-1, 7-2
Ireland 2 Austria 1
Charles von Schmieder beat Leopold Walderdorff +23
Gerard Healy beat Martin Guntner +20
Evan Newell lost to Klaus Gollhofer 2-7, 6-7
England 3 Scotland 0
Stephen Mulliner beat David Magee +26sxp
Robin Brown beat James Hopgood +26tp
Ivor Brand beat Jamieson Walker 7-3, 7-4
Round 7
England 3 Isle of Man 0
Stephen Mulliner beat Kevin Garrad +26
Robin Brown beat Kevin Wells +26
Ivor Brand beat Jean Wilcock 7-3, 7-2
Jersey 3 Belgium 0
Tony Le Moignan beat John Swabey +25tp
Sarah Burrow beat Tony Falcon-Uff +26tp
Matt Burrow beat Pierre Beaudry 7-6, 7-5
Ireland 1 Wales 2
Charles von Schmieder lost to Ian Burridge -18
Gerard Healy beat John Evans +3
Evan Newell lost to David Walters 4-7, 7-5, 6-7
Germany 1 Switzerland 2
Bruno Hess lost to Norman Eatough -20
Wolfgang Usbeck lost to Dave Underhill -2
Thomas Magin beat Paul Samsom 7-2, 7-5
Czech Rep 3 Norway 0
David Hajn beat Roar Michalsen +19
Vaclav Doskocil beat Steinar Olsen +8T (21-13)
Jiri Plachy beat Birger Steine 7-4, 3-7, 7-5
Finland 0 Sweden 3
Juha Torkkeli lost to Simon Carlsson -22
Jan-Erik Frigren lost to Ulf Soderberg -16
Rami Pajula lost to Joi Elebo 4-7, 6-7
Round 8
Wales 3 Scotland 0
Ian Burridge beat David Magee +26tp
Cliff Jones beat Bruce Rannie +25tp
David Walters beat Jamieson Walker 7-4, 7-3
Belgium 1 Italy 2
John Swabey lost to Edo Lualdi -10
Pierre Beaudry lost to Andrea Pravettoni -23
Tony Falcon-Uff beat Gianni Leoncini 2-0
Isle of Man 0 Austria 3
Kevin Garrad lost to Klaus Gollhofer -19
Kevin Wells lost to Leopold Walderdorff -2
Jean Wilcock lost to Martin Guntner 1-7, 4-7
Jersey 3 Norway 0
Tony Le Moignan beat Roar Michalsen +26tp
Sarah Burrow beat Birger Steine +26
Matt Burrow beat Steinar Olsen 7-1, 7-2
England 3 Sweden 0
Robin Brown beat Simon Carlsson +10
David Foulser beat Joi Elebo +26
Ivor Brand beat Jorgen Larsson 7-2, 7-3
Ireland 3 Switzerland 0
Charles von Schmieder beat Norman Eatough +23
Gerard Healy beat Dave Underhill +25tp
Evan Newell beat Paul Samsom 7-3, 7-5
Quarter-Finals
Jersey 3 Austria 0
Tony Le Moignan beat Klaus Gollhofer +23tp
Sarah Burrow beat Leopold Walderdorff +16
Matt Burrow beat Martin Guntner 7-2, 4-7, 7-5
England 3 Belgium 0
Robin Brown beat John Swabey +24tp
David Foulser beat Tony Falcon-Uff +17
Ivor Brand beat Pierre Beaudry 7-6, 7-6
Wales 2 Italy 1
Ian Burridge beat Edoardo Lualdi +26tp
Chris Williams lost to Andrea Pravettoni -18
David Walters beat Gianni Leoncini 7-2, 7-4
Scotland 2 Ireland 1
David Magee beat Charles von Schmieder +4
Bruce Rannie beat Gerard Healy +6
Jamieson Walker lost to Evan Newell 4-7, 6-7
Semi-Finals
Jersey 2 Scotland 1
Tony Le Moignan lost to David Magee -17
Sarah Burrow beat Bruce Rannie +24
Matt Burrow beat Jamieson Walker 7-5, 7-6
Wales 2 England 1
Ian Burridge beat Robin Brown +26
Chris Williams lost to David Foulser -3
David Walters beat Ivor Brand 7-6, 3-7, 7-5
Final
Wales 3 Jersey 0
Ian Burridge beat Tony Le Moignan +10, -7, +18
Chris Williams beat Sarah Burrow +16, -2, +19
David Walters beat Matt Burrow 7-4, 2-7, 7-4, 5-7, 7-1
Plate
Quarter-Final
Germany 2 Norway 1
Bruno Hess beat Steinar Olsen +24
Wolfgang Usbeck beat Roar Michalsen +15
Thomas Magin lost to Birger Steine 5-7, 7-3, 2-7
Czech Rep 0 Sweden 3
David Hajn lost to Simon Carlsson -12
Vaclav Doskocil lost to Ulf Soderberg -3T (15-18)
Jiri Plachy lost to Joi Elebo 5-7, 4-7
Semi-Final
Sweden 2 Isle Of Man 1
Simon Carlsson beat Kevin Garrad +10
Ulf Soderberg lost to Kevin Wells -25
Jorgen Larsson beat Jean Wilcock 7-4, 7-2
Germany 2 Switzerland 1
Bruno Hess lost to Norman Eatough -3
Wolfgang Usbeck beat Dave Underhill +2
Thomas Magin beat Paul Samson 7-3, 4-7, 7-6
Final
Sweden 2 Germany 1
Simon Carlsson beat Bruno Hess +6
Joi Elebo lost to Wolfgang Usbeck -21
Jorgen Larsson beat Thomas Magin 7-3, 7-2
Z Matches
Italy 2 Isle Of Man 1
Edoardo Lualdi beat Kevin Garrad +18
Andrea Pravettoni lost to Kevin Wells -9
Gianni Leoncini beat Jean Wilcock 2-0
Belgium 0 Switzerland 3
John Swabey lost to Norman Eatough -5
Tony Falcon-Uff lost to Dave Underhill -25
Pierre Beaudry lost to Paul Samson 1-2
Czech Rep 1 Austria 2
David Hajn lost to Leopold Walderdorff -13
Vaclav Doskocil beat Martin Guntner +21
Jiri Plachy lost to Klaus Gollhofer 3-7, 2-7
Ireland 1 Italy 2
Charles von Schmieder beat Edoardo Lualdi +24
Gerard Healy v Gianni Leoncini (w/o)
Evan Newell lost to Andrea Pravettoni 0-2
Belgium 2 Scotland 1
John Swabey beat James Hopgood +4T
Pierre Beaudry beat Jamieson Walker +22
Tony Falcon-Uff lost to Martin Murray 7-6, 3-7, 6-7
Austria 0 England 3
Klaus Gollhofer lost to Robin Brown -12tpo
Leopold Walderdorff lost to David Foulser -16
Martin Guntner lost to Ivor Brand 3-7, 2-7
Czech Rep 1 Ireland 2
Vaclav Doskocil lost to Charles von Schmieder -11
David Hajn beat Mirek Havlik +16
Jiri Plachy lost to Evan Newell 1-7, 4-7
Belgium 3 Austria 0
John Swabey beat Klaus Gollhofer +13
Pierre Beaudry beat Leopold Walderdorff +9T
Tony Falcon-Uff beat Martin Guntner 2-1
Isle Of Man 3 Switzerland 0 
Kevin Garrad beat Martin Murray +8
RE>Kevin Wells beat Dave Underhill +24
Jean Wilcock beat Paul Samson 7-2, 7-3