llll

New Zealand

Home

Links

Australian Open Championship

Winner

Runner Up

Final Score

Venue

2016

Robert Fletcher

Malcolm Fletcher

+26tp, +8tpo, -10, +17tp

Melbourne

2015

Greg Fletcher

Dwayne McCormick

+13tp, -3, +18tp, +4tp

Melbourne

2014

Robert Fletcher

Kevin Beard

+26tp, +12tpo, +13tpo

Melbourne

2013

Robert Fletcher

Jenny Clarke

+26tp, +23tp, -14otp, +14

Melbourne

2012

Robert Fletcher

Ken Bald

+10tp, +26tp, -26tp, +26tp

Brisbane

2011

Robert Fletcher

Jenny Clarke

+2tp, -26tp, +26tp, +8tpo

Melbourne

2010

Jenny Clarke

Peter Landrebe

-26tp, +2, +26, +25

Melbourne

2009

Stephen Mulliner

Martin Clarke

+4, +21, +26tp

Adelaide

2008

Peter Landrebe

Robert Fletcher

+23tp, +5tpo, -17, -14tp, +12

Melbourne

2007

Bruce Fleming

Paddy Chapman

+25, +21, +26tp

Melbourne

2006

Chris Clarke

Peter Landrebe

+26tp, +25tp, +6

Sydney

2005

Peter Landrebe

Trevor Bassett

+26tp, -24tp, +25tp, +26tp

Sunshine Coast, Qld

2004

Trevor Bassett

Max Donati

+12tp, +26tp

Wodonga, Victoria

2003

Martin Clarke

Stephen Forster

+2, +17

New South Wales

2002

Bruce Fleming

Leslie Watson

+18tp, -3, +26tp

Brisbane

2001

Helene Thurston

Bruce Fleming

-13, +17, +1

Perth

2000

Trevor Bassett

Martin Clarke

-11, +26, +26tp

Adelaide

1999

Colin Pickering

Martin Clarke

+17tp, -26, +26tp

Hobart

1998

Colin Pickering

Jeff Newcombe

+10, +4

Melbourne

1997

Colin Pickering

Greg Bury

+17tp, +26tp

Sydney

1996

Bob Jackson

Colin Pickering

-, +, +

Brisbane

1995

Dean Paterson

Greg Bury

24-23, +17

Perth

1994

Robert Fulford

Rohan Carter

+24tp, +3

Adelaide

1993

David Maugham

George Latham

Hobart

1992

Allan Cleland

Blaise Northey

+, -, +

Melbourne

1991

Mark Kobelt

Barrie Chambers

+17, -12tp, +26

Sydney

1990

John Eddes

George Latham

-18tp, +16, +26

Brisbane

1989

Greg Bury

Ashley Faulkner/John Tyrrell

+1, + (draw/process)

Perth

1988

Leigh Herington

John Eddes

+17

Hobart

1987

John Tyrrell

Shirley Carr

+10 (draw/process)

Adelaide

1986

Bob Jackson

George Latham

+15tp (draw/process)

Melbourne

1985

George Latham

Bruce Fleming

Sydney

1984

George Latham

Allan Cleland

Brisbane

1983

Graeme Thorburn

Val Crane

Perth

1982

Spencer Buck

Andrew Read

+25

Hobart

1981

Barrie Chambers

Leigh Herington

Adelaide

1980

Spencer Buck

Peter Buck

+7

Melbourne

1979

Neil Spooner

Barrie Chambers

Sydney

1978

John Magor

Barrie Chambers

Brisbane

1977

Neil Spooner

John Magor

Perth

1976

Barrie Chambers

Ron Sloane

Hobart

1975

Neil Spooner

Ron Sloane

Adelaide

1974

Val Crane

Tom Howat

Melbourne

1973

John Magor

Gordon Scotter

Sydney

1972

John Magor

Tom Howat

Brisbane

1971

John Magor

Reta Chapman

Perth

1970

Cliff Rogers

Olive Lewis

Hobart

1969

Sheila McDonald

Tom Howat

Adelaide

1968

Tom Howat

Cliff Rogers

Melbourne

1967

Tom Howat

Sheila McDonald

Sydney

1966

Tom Howat

Gordon Rowling

Brisbane

1965

Tom Howat

Grace Edwards

Perth

1964

Tom Howat

Elsie Baner

Hobart

1963

Tom Howat

Olive Lewis

Adelaide

1962

Len Mason

Jean Limpus

Melbourne

1961

Tom Howat

Maude Gazzard

Sydney

1960

Peggy Harrison

Hedley Gunton

1959

Tom Howat

Olive Lewis

Brisbane

1958

Una Dall

Edna Cathcart

Hobart

1957

Win Tucker

Una Dall

1956

Hedley Gunton

Eddie Hunt

1955

Tom Howat

CG Tucker

1954

Agnes Morrison

Olive Lewis

1953

Elsie Baner

Hedley Gunton

1952

Edith Bartle

Agnes Donaldson

1951

Robert Tingey

Elsie Baner

Hobart

1950

Elsie Baner

Albert Saalfeld